background

Labioplasti

Labioplasti


 

LABİOPLASTİ

Labioplasti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kişisel bilgileriniz her zaman gizli kalır. Hiç kimse ile paylaşılmaz.

Kadınların dış genital sisteminde; mons pubis (pubis tümsekçiği), labium majus (büyük dudak), labium minus (küçük dudak), klitoris ve vestibulum olmak üzerine beş bölge vardır. İç dudaklar (labius minus), dış genital bölgenin iç kısmında yer alan ve tüysüz olan bölgedir. Dış dudaklar (labius majus) ise dışta yer alır ve hafif tümsek seklinde kabarık, büyüklerdir. Dış dudakların üzeri genital tüylerle kaplıdır.

Labioplasti, vajinanın dış dudaklarında çeşitli nedenlerden oluşan genişleme, uzama, kararma, sarkma veya düzensizleşme sorunlarının cerrahi operasyonlar ile düzeltilmesi işlemine verilen addır. Bunların yanında “labial asimetri” denilen ve bir dudak kısmının diğerinden daha farklı olması nedeniyle de yapılır.

Etimolojik açıklamasına gelirsek: Labium, Latince kökenlidir ve “dudak” anlamına gelmektedir. “Labia” ise çoğul halidir ve “dudaklar” anlamına gelmektedir. “-plasti eki” yapılan estetik ameliyatlarını tarif eden bir ektir. (Örneğin Rinoplasti burun estetiğini, Abdominoplasti abdomen yani karın estetiğini, Vaginoplasti vajina estetiğini tarif eder.) “Labioplasti” (Labiaplasty) ise genital dudaklara yapılan estetik ve düzeltici ameliyat anlamında kullanılmaktadır. Yani “dudak estetiği” anlamını taşımaktadır.

Labioplasti Neden Yapılır?

Labioplasti bir cinsel organ estetiğidir. Son yıllarda oldukça talep gören labioplasti, Türkiye’de en çok talep gören cinsel estetik operasyonları arasında ilk sırada yer almaktadır. Basit anlatımla; vajinanın dış dudakları ve iç dudaklarının cerrahi bir girişimle düzeltilmesidir.

1. Labioplasti operasyonunu yaptırmak için kadınların pek çok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygını iç dudakların dış dudaklardan sarkacak şekilde dışarı sarkmasıdır yani bir diğer adı ile labial hipertrofidir.

2. Bu operasyonun yapılma nedenlerinden bir diğeri ise asimetrik biçimli dudak yapısıdır. Hasta biçimsiz ve simetrik olmayan bu görüntüden rahatsız olup, labioplasti işlemi yaptırabilir.

3. Hiperpigmentasyon yani; iç dudak kenarlarındaki renk koyulaşmayı da estetiksel olarak rahatsızlık yarattığı durumda labioplasti işlemine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kısacası labioplasti ameliyatı hastaya psikolojik, hijyenik, kozmetik, fonksiyonel ve seksüel birçok açıdan yararlar sağlamaktadır.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Gerçekleşir?

Labioplasti, steril bir ortamda profesyonel, yetkin hekimler tarafından yapılan bir müdahaledir.

Labioplasti işleminde, hangi işlemin uygulanacağı ve ne kadar doku alınacağı kişiden kişiye değişim göstermektedir. Bu sebeple tek tip bir operasyon uygulanmaz. Dolayısı ile bu tarz operasyonlarda tecrübe oldukça önem taşımaktadır. Hastanın isteği ile orantılı birçok diğer genital estetik cerrahi ya da medikal işlemler eş zamanlı kombine olarak uygulanabilmektedir. İşlem hastane şartlarında genel anestezi altında uygulanabilirken aynı zamanda ofis, muayenehane şartları altında lokal/kısa süreli analjezi ile de uygulanması mümkündür.

İyileşme süresi hastaya uygulanan operasyon tipi, işlem sırasında kullanılan alet seçimi gibi faktörler doğrultusunda değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak günübirlik uygulanabilen, hastane veya klinikte gece yatışı gerektirmeyen kısa süreli bir işlemdir. Yapılan operasyon sonrası hasta gözlem altına alınır herhangi bir olumsuz durum ile karşılaşılmadığı takdirde taburcu edilmesinde bir sakınca yoktur. Doktor, muayene sonrasında hastadan antibiyotik ve krem kullanmasını isteyebilir. Belli bir süre hastanın hareketlerinde dikkatli olması, bacak arası sürtünmeye neden olacak durumlardan kaçınması yeterli olacaktır.

Genel olarak 3 ila 8 hafta arasında değişim gösteren bir iyileşme süreci hastayı beklemektedir. İyileşmeyi hızlandırmak ve süreci en hafif şekilde atlatabilmek için genital bölgenin hijyenine, kuru ve havadar olmasına oldukça önem verilmelidir. İşlem sonra 3-4 gün kadar banyoya girmemesi, işlem yapılan bölgeye kese uygulamaması gerekmektedir. 4 hafta kadar bir süre ise cinsel ilişkiye girmemelidir.