background

Kürtaj

Kürtaj

Kürtaj

Teknolojinin ilerlemesiyle kürtaj işlemi, 5-10 dakika süren ve hastanın ağrı duymadığı cerrahi bir operasyon halini almıştır.

Kürtaj Nedir?

İstenmeyen gebelik sonlandırma işlemine kürtaj veya küretaj denir. Kürtaj ne zaman yapılır ?  Kürtaj süresi ne kadardır ? Tıbbın ve teknolojinin ilerlemesiyle  5 ila 10 dakika arasında süren ağrısız ve acısız bir işlem halini almıştır.

Bebek aldırma olarakta bilinen bu işlem aslında tamamen rahim içinin temizlenmesi işlemidir. İstenen gebelik olup ancak sağlık sorunları olan hastalarda, rahim duvarı kalınlaşması olan anormal vaginal kanamalı kadınlarda, düşük sonrası  hastalarda da rahim içinin temizlenmesi gerekir. Günümüzde diğer bir ismi de çocuk  aldırma olarak bilinen kürtaj işlemi vakum  tekniği ile yapılmaktadır.

Vakum tekniğinde özel plastik pipete benzer kanüllerle rahim içerisine ulaşılır, negatif basınçla plastik enjektör eşliğinde rahim içerisi boşaltılır.  Sedasyon anestezisi veya lokal anestezi ile yapılan kürtaj işlemi hasta açısından ağrısız, acısız ve konforlu olur

Türkiyede kürtaj yasak mı? Kürtaj dünyanın heryerinde uygulanan bir yöntem ve haktır. Kürtajın yasal olan ve yasal olmayan ülkeler arasındaki kürtaj yapılma oranları birbirine yakındır. Bu da demek oluyor ki kürtaj yasal olmayan  ülkelerde merdivenaltı, güvenli olmayan ,denetlenemeyen şartlar altında yapılıyor. Kürtaj dünyada 73 ülkede yasaldır. Bu ülkelerin arasında Türkiye de vardır.

Türkiye Cumhuriyeti’nde kürtaj gebeliğin 10 haftasına kadar yasaldır. 18  yaşını geçmiş her kadın sadece kendi isteğiyle gebeliğinin 10. haftasına kadar kürtaj yaptırabilmektedir. Eğer evlilik varsa her iki eşin de onayı gereklidir.  18 yaşın altındaki bireylerin kürtaj olabilmeleri için ebeveyn izni ve savcılık izni gereklidir.