background

Vajinoplasti

Vajinoplasti

Vajinoplasti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kişisel bilgileriniz her zaman gizli kalır. Hiç kimse ile paylaşılmaz.

Vajinoplasti, vajen dokusunda; ilerleyen yaş, doğum, düşük ve sık tekrarlayan ilişki gibi durumlar sonrasında ortaya çıkan, fonksiyonel kayıplara neden olabilecek, yapı bozuklukları, sarkma ve genişleme problemlerine çözüm getiren bir tedavi yöntemidir. Operasyon sonrası kişiler eski estetik görünümüne kavuşmakta ve başarılı sonuçlara ulaşmaktadır. 

Vajina daraltma isteği ile doktoruna başvuran kadınların çoğu, cinsel ilişkide genişlik hissi, vajinadan ellerine gelen kitle şikayeti, cinsel ilişkide orgazm bozukluğu, istemsiz idrar kaçırma, doğum dikişlerinin kötü iyileşmesi ve ağrı yapması gibi şikayetler ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu şikayetler sonucu, kadının cinsel hayatı etkilenirken aynı zamanda vajinal enfeksiyon görülme sıklığı da artmaktadır.

Vajinoplasti ameliyatlarını iki gruba ayırarak inceleyebiliriz. İlk grup; genç yaştaki hastalardır. Epizyotomi kesilerinin doğru bir biçimde iyileşmemesi sonucunda vajinal deformasyon şikayetleri vardır. Genel olarak estetik ve cinsel problemleri ön plandadır. İkinci grup ise ileri yaş aralığını kapsayan, idrar kaçırma, rahim ve barsak sarkması gibi işlevsel bozukluklar ile doktora başvuran hastalardır.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti, genel anestezi uygulanarak, 1 ile 1,5 saat arasında gerçekleşen bir ameliyattır. Vajina daraltma ameliyatı her hasta için aynı şekilde ilerlememektedir, bunun sebebi ise vajinanın genişleme oranıdır. Vajina genişliği ameliyatın durumunu ve ilerleyişini etkilemektedir. Bu sebeple ameliyat öncesi doktor muayeneleri ile vajinanın durumu iyice analiz edilmektedir.

Vajinoplasti ameliyatı sırasında vajina içerisinden, genellikle arka kısımdaki dokulardan gerektiği kadar alınır daha sonra kalan doku birbirine yaklaştırılarak dikilmektedir. Ameliyat sırasında hastanın hiçbir ağrı ve acı hissetmesi durumu söz konusu değildir. Atılan dikişler, kendiliğinden erimektedir. Bu sebeple dikişlerin alınması için ayrı bir cerrahi müdahale gerekmemektedir.

Ameliyat sonrası ise hasta, doktor tarafından genel durumunun incelenmesi ve bir olumsuzluk ile karşılaşılmaması halinde aynı gün içinde taburcu edilmektedir.

 

Vajinoplasti Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Hakkında Merak Edilenler

Vajinoplasti, steril bir ortamda profesyonel, yetkin hekimler tarafından yapılan bir müdahaledir.

1. Vajinoplasti neden yapılır?
Vajinoplasti ameliyatı, doğum, düşük veya genetik sebeplerden dolayı vajinasında sarkma ve genişleme gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmış hastaların başvurduğu, hastaya estetiksel ve işlevsel çözüm sunan seçenektir.
2. Vajinoplasti ameliyatı sonrası hasta sosyal hayata ve cinsel yaşamına ne zaman dönebilir?
Vajina ameliyatları sonrası doktor kontrolünden geçen hasta, hiçbir olumsuzluk ile karşılaşmadığı takdirde aynı gün hastaneden taburcu edilmektedir. Sosyal ve çalışma hayatına 2-3 gün sonra dönerken cinsel yaşamına ise yaklaşık olarak 1 ay sonra dönebilmektedir.
3. Vajina gevşemelerinin hastaya yaşattığı en belirgin etkiler nelerdir?
Vajinanın gevşek, kasların ise deforme olması sonucu hastada cinsel tatminsizlik meydana gelmektedir. Bu da cinsel hayatını olumsuz etkilemektedir.
4. Vajina ameliyatı herhangi bir risk taşır mı?
Genel anestezi ile yapılan ortalama 1 ile 1,5 saat arası süren bir ameliyattır. Her cerrahi müdahalede belli bir risk bulunmaktadır, vajinoplasti işleminin risk oranı ise %1’in altındadır.
5. Vajina ameliyatı ağrılı bir ameliyat mıdır?
Vajinoplasti ameliyatı sırasında hastaya genel anestezi uygulanmaktadır, bu sebeple hasta hiçbir acı ve ağrı hissetmemektedir. Ameliyat sonrası oluşabilecek ağrı ve acılar için ise ağrı kesici kullanılarak bu durum ortadan kaldırılmaktadır.
6. Cerrahi işlemler sonrası iz kalma durumu söz konusu mudur?
Ameliyat esnasında kullanılan ipler, kendiliğinden eriyebilen iplerdir ve belirli bir zaman sonra ise yok olurlar. Yapılan kesi işlemlerinde ise gözle görülemeyecek kadar küçük veya hiç iz kalmamaktadır.
7. Vajinoplasti operasyonu cinsel hazzı arttırır mı?
Vajina daraltma ameliyatı, orgazm süresini kısaltmakta aynı zamanda ise cinsel hazzı arttırmaktadır.
8. Vajinoplasti işlemini jinekologlar mı yoksa estetik cerrahlar mı yapar?
Uzmanlaşmış olan her iki branş doktorları da bu ameliyatı gerçekleştirebilmektedir.
9. Vajina ameliyatı sonrası hasta ne zaman duş alabilir?
Genital bölgelere yapılan işlemler sonrası hastaların 3 gün kadar bir süre duş almamaları gerekmektedir.